GATES P56-8MGT-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width | AX4HLJ
GATES P56-8MGT-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width
Item: AX4HLJModel: P56-8MGT-20
Item Pulley
Belt Width 0.79"
Bore Dia. 1/2" to 2 1/8"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 2012
Face Width 1.11"
Flange Dia. 5.95"
Hub Dia. 4.38"
Material Ductile Iron
Max. Bore 2 1/8"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 56
Outside Dia. 5.56"
Overall Length 1 1/4"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 5.614"
Series 7708 Series
Suitable For Use With 20 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 20 mm