GATES P56-8MGT-30 Sprocket, 1.18 Inch Belt Width, 30mm Width | AX4AJX
GATES P56-8MGT-30 Sprocket, 1.18 Inch Belt Width, 30mm Width
Item: AX4AJXModel: P56-8MGT-30
Item Pulley
Belt Width 1.18"
Bore Dia. 1/2" to 2 1/8"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 2012
Face Width 1 12/25"
Flange Dia. 5.95"
Hub Dia. 4 3/5"
Material Ductile Iron
Max. Bore 2 1/8"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 56
Outside Dia. 5.56"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 5.614"
Series 7708 Series
Suitable For Use With 30 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 30 mm