GATES P192-8MGT-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width | AX4DHR
GATES P192-8MGT-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width
Item: AX4DHRModel: P192-8MGT-20
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 0.79"
Bore Dia. 7/8" to 3 1/4"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 3020
Face Width 1.13"
Hub Dia. 6 1/4"
Material Gray Iron
Max. Bore 3 1/4"
Min. Bore 7/8"
No. Of Grooves 192
Outside Dia. 19.195"
Overall Length 2"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 19.249"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7708 Series
Suitable For Use With 20 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 20 mm