GATES P192-14MGT-55 Sprocket, 2.17 Inch Belt Width, 55mm Width
Get it by Thursday, Apr 9
€1,788.58 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 2.17" |
| Bore Dia. | 1 3/16" to 3 15/16" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 3535 |
| Face Width | 2 3/4" |
| Hub Dia. | 6 14/25" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 3 15/16" |
| Min. Bore | 1 3/16" |
| No. Of Grooves | 192 |
| Outside Dia. | 33.576" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 33.686" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7711 Series |
| Suitable For Use With | 55 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts |
| Width | 55 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 65.7 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL HR-550M Breathing Air Hose Reel, Manual Rewind, 3/8 Inch Size, Black
- YORK S1-373-06239-700 Blower Housing, 11 Inch x 10 Inch Size
- KOHLER ENGINES 17 755 73-S Key Switch
- BUSSMANN FNA-1/8 Midget Fuse, Pin Indicating Type Dual Element Time Delay, 125VAC, 125mA
- ANVIL 0560503807 Black Pipe Roll Support, 8 Inch Size
- FUJI ELECTRIC SC-E04P-24VAC Iec Contactor, 18A, 3 N.O. Power Poles, 24 VAC Coil Voltage
- WOODHEAD 1300060041 105000A01F6001 Cordset, 5 Pole, Female, 60 Feet, 16/5 Size, PVC/Stainless Steel
- ANVIL 0338086457 Xxh Bevel Both Ends Swage Nipple, 3/4 x 1/4 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Rigid Couplings
- UV Systems Accessories
- Pneumatic Actuators
- Gas Cocks
- Cryogenic Supplies
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, 5H, Metric Fine
- KEO Countersinks, Single Flute
- MUELLER INDUSTRIES 92AT Silent Check Valves
- OETIKER 174 Series Universal Clamps, Stainless Steel
- SPEARS VALVES P418 PVC Drain Waste Vent Fitting Sanitary Tees, All Hub
- MEMPHIS GLOVE Ultratech General Purpose Gloves
- MOLINE BEARING Flange Mount Rolling Element Bearings
- BALDWIN ESTATE 5106 Levers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P192-14MGT-55 Sprocket, 2.17 Inch Belt Width, 55mm Width
€1,788.58 /unit
