GATES F14M-29S-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width | AX4MTX
GATES F14M-29S-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width
Item: AX4MTXModel: F14M-29S-20
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 0.79"
Bore Dia. 1/2" to 2 1/2"
Bore Type QD
Bushing Style Quick Disconnect
Bushing Type SK
Face Width 1 9/25"
Flange Dia. 5 19/25"
Hub Dia. 3.85"
Material Ductile Iron
Max. Bore 2 1/2"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 29
Outside Dia. 4.978"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 5 11/125"
Series 7727 Series
Suitable For Use With 20 mm W Poly Chain Belt
Width 20 mm