GATES F14M-180S-37 Sprocket, 1.46 Inch Belt Width, 37mm Width | AX3QWD
GATES F14M-180S-37 Sprocket, 1.46 Inch Belt Width, 37mm Width
Item: AX3QWDModel: F14M-180S-37
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Pulley
Belt Width 1.46"
Bore Dia. 7/8" to 3 1/2"
Bore Type QD
Bushing Style Quick Disconnect
Bushing Type E
Face Width 2.03"
Hub Dia. 7.38"
Material Cast Iron
Max. Bore 3 1/2"
Min. Bore 7/8"
No. Of Grooves 180
Outside Dia. 31.47"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 31.58"
Series 7727 Series
Suitable For Use With 37 mm W Poly Chain Belt
Width 37 mm