GATES F14M-200S-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width | AX4NGK
GATES F14M-200S-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width
Item: AX4NGKModel: F14M-200S-20
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Pulley
Belt Width 0.79"
Bore Dia. 1" to 4"
Bore Type QD
Bushing Style Quick Disconnect
Bushing Type F
Face Width 1 9/25"
Hub Dia. 7 1/4"
Material Cast Iron
Max. Bore 4"
No. Of Grooves 200
Outside Dia. 34.98"
Overall Length 2 1/2"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 35.086"
Series 7727 Series
Suitable For Use With 20 mm W Poly Chain Belt
Width 20 mm