GATES AT10-730-25 Square Tooth Timing Belt
Item: AM9JLWModel: AT10-730-25
In Stock
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Color Blue
End Endless
Material Polyurethane
No. Of Teeth 73
Overall Length 730 mm
Pitch 10 mm
Reinforced Material Steel
Section Size AT10
Series 7762 Series
Sided Single Sided
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -22°F to +176°F
Tooth Profile AT
Type Metric AT
Width 0.98" , 25 mm