GATES AT10-1500-32 Square Tooth Timing Belt
Item: AM2QQAModel: AT10-1500-32
In Stock
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Color Blue
End Endless
Material Polyurethane
No. Of Teeth 150
No. Of Toothed Sides 2
Overall Length 1500 mm
Pitch 0.394" , 10 mm
Pitch - Timing Belts 10 mm
Pitch Length 59.055"
Reinforced Material Steel
Section Size AT10
Series 7762 Series
Sided Single Sided
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -22°F to +176°F
Tooth Profile AT
Type Metric AT
Width 1.26" , 32 mm