GATES AT10-1210-50 Square Tooth Timing Belt
Item: AN2UCRModel: AT10-1210-50
In Stock
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Color Blue
Core Cord Steel
End Endless
Material Polyurethane
No. Of Teeth 121
Number Of Teeth 121
Number Of Teeth-timing Belts 121
Overall Length 1210 mm
Pitch 10 mm
Pitch - Timing Belts 10 mm
Pitch Length - Timing Belts 1210 mm
Reinforced Material Steel
Section Size AT10
Series 7762 Series
Sided Single Sided
Standard Width Yes
Static Conductive No
Teeth Location - Timing Belts Single Sided
Temp. Range -22°F to +176°F
Tooth Profile AT
Type Metric AT
Width 1.97" , 50 mm