GATES 14MX-80S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width
80
125 mm
Get it by Monday, Apr 13
€1,186.50 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 4 23/25" |
| Bore Dia. | 2 7/16" to 5" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 5040 |
| Face Width | 5.61" |
| Flange Dia. | 14.62" |
| Hub Dia. | 12.59" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 5" |
| Min. Bore | 2 7/16" |
| No. Of Grooves | 80 |
| Outside Dia. | 13.93" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 14.034" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7719 Series |
| Suitable For Use With | 125 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 125 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 61.65 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- BELL & GOSSETT E9008S Circulator Pump Closd 60Hz 1-1/2 Inlet
- LEGRIS 1863 17 10 Female x Male Reducer, 316L Stainless Steel, 1/8 Inch x 3/8 Inch Pipe
- ZURN Q5PC100X Pex Tubing White 1 Inch 100ft 100psi
- HUCKLOK C6LB-R8-5GA-PKT Blind Rivet, 1/4 In Rivet Dia., Steel, 1.708 In Rivet Lg., 0.25 In To 0.375 In Grip Rng
- OHAUS CLN-STNRK Staining Rack, Stainless Steel
- SMC VALVES VN6-A4BA Valve Assembly, 3 Port Size
- CLEVELAND C01041 2001 Jobber Length Drill Bit, #66 Size, 1-3/8 Inch Overall Length
- VERMONT GAGE 911455150 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 0.5515 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Relief Valves
- Anti-Slip Tapes
- Retrofit Kits
- Bedpan Washers
- Air/Liquid Separators
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 3000 Series Light Duty Gasket Cutter Kits
- SALISBURY LPG4S Series Domestic Goatskin Gloves
- VIBCO B Hydraulic Turbine Vibrators
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 3000 Gas Springs
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polypropylene, Molded Graduations
- KELCH Collet Chuck, Taper Size HSK100A
- REGAL Ball End Mills, Single End, 2 Flutes, HSS, CC, Bright
- INSIZE Calibration Scales
- TEKTON Cold Chisels
- SEALMASTER ERPBA Series Tapered Roller Bearings, Single Lock Collar
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MX-80S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width
€1,186.50 /unit
