GATES 14MX-75S-37 Sprocket, 1.46 Inch Belt Width, 37mm Width
75
37 mm
Get it by Wednesday, Apr 15
€692.93 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 1.46" |
| Bore Dia. | 1 3/16" to 3 15/16" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 3525 |
| Face Width | 2.06" |
| Flange Dia. | 13.73" |
| Hub Dia. | 8 3/4" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 3 15/16" |
| Min. Bore | 1 3/16" |
| No. Of Grooves | 75 |
| Outside Dia. | 13.05" |
| Overall Length | 2 1/2" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 13.158" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7719 Series |
| Suitable For Use With | 37 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 37 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.48 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- CLEVELAND C75187
- MAIN FILTER INC. MF0337327 HC8900FUT26Z Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 25.709 Inch Height
- ANDERSON METALS CORP. PRODUCTS 81103-08 Coupling Chrome Plated Brass 125 1/2 Inch
- KERN AND SOHN 324-034 Weight Set, F1, 1 g to 100 g, Knob, Stainless Steel Polished, In Plastic Case
- WINSMITH E26XDVS5X000DN Gear Reducer, Double Worm Gear, Solid Input Shaft
- MARTIN SPROCKET 12HF614-R Helicoid Flighting, Right, 12 Inch Flight Dia., 141 Inch Length, Steel
- PNEUMADYNE INC M10-125-10-SS Manifold Stainless Steel Npt 7-3/4 Inch Length
- VERMONT GAGE 141127320 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.2732 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Squeegee Replacement Blades and Refills
- Wire Terminal Blocks
- Sound Level Calibrators
- Electric Strike Accessories
- Turnstiles
- ANSELL 83-500 Touchntuff Sterile Polyisoprene Gloves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X170 Gas Springs
- TIVAR UHMW Sheet Stocks, White
- MUELLER INDUSTRIES 692M Duplex Basket Strainers
- WEILER 2" Dia. Wire Wheel Brush, 20,000 Max. RPM
- APPROVED VENDOR Carbon Steel Wool Reel
- DAYTON Jaw Coupling Hubs
- APOLLO VALVES 127T Series Bronze Seat NPT Bronze Globe Valves
- ARLINGTON INDUSTRIES Meter Mounting Bases
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MX-75S-37 Sprocket, 1.46 Inch Belt Width, 37mm Width
€692.93 /unit
