GATES 14MX-63S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width
63
90 mm
Get it by Wednesday, Apr 8
€821.78 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 3.54" |
| Bore Dia. | 1 7/16" to 4 7/16" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 4030 |
| Face Width | 4 1/5" |
| Flange Dia. | 11.59" |
| Hub Dia. | 9.59" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 4 7/16" |
| Min. Bore | 1 7/16" |
| No. Of Grooves | 63 |
| Outside Dia. | 10.94" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 11.053" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7719 Series |
| Suitable For Use With | 90 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 90 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 29.07 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- AIR PRODUCTS AND CONTROLS STN-2.5 Sampling Tube, Steel, Duct, 5/8 Inch Depth, 30 Inch Length
- MAXCORE TE7RWWCS6MO2.0X.5-PL Short Outlet Reducing Tee, 6Mo Stainless Steel, Orbital Weld x Orbital Weld x Clamp
- APOLLO VALVES 70LF14127 Bronze 2 Pcs Ball Valve with SS Latch-Lock Lever and Nut 1/4 Inch Size, 2 x FNPT, yellow, bronze
- TSUBAKI 50B16F-1-3/16
- PLAST-O-MATIC EASMT4EP12R24-024DC-PV Solenoid Valve, PVC, NPT Threaded Connection, EPDM Seal, 1/2 Inch Size
- GATES C156 Standard V-Belt, 160 Inch Outside Length
- GRAINGER 5RKY9 Hydraulic Hose Adapter, 3/8 x 3/8 Inch Fitting Size, Male x Female, NPTF x NPTF
- HAYWARD HCTB4P200TACTFV
Explore More
- KEYSHAFT
- Regulators
- Buffing Wheels
- Reflective Tape and Stickers
- Emergency Eye Wash and Shower Accessories
- Spray Gun Cups
- REVCOR Propeller, 16 inch
- AKRO-MILS 33168 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- HELICOIL Spiral Point Plugs, 4H5H, Metric Fine
- CONDOR Hemmed Inspection Women White Gloves
- CONDOR High Visibility Cowhide Leather Orange Palm Gloves
- TOUGH GUY Trash Can
- EATON 45 Deg. Elbow Hydraulic Hose Adapters
- DAYTON Plain Washers
- VESTIL CART-LP Series Heavy Duty Low Profile Scissor Lift Carts
- SPEEDAIRE Replacement Parts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MX-63S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width
€821.78 /unit
