GATES 14MX-63S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width | AX4JAF
GATES 14MX-63S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width
Item: AX4JAFModel: 14MX-63S-90
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Pulley
Belt Width 3.54"
Bore Dia. 1 7/16" to 4 7/16"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 4030
Face Width 4 1/5"
Flange Dia. 11.59"
Hub Dia. 9.59"
Material Cast Iron
Max. Bore 4 7/16"
Min. Bore 1 7/16"
No. Of Grooves 63
Outside Dia. 10.94"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 11.053"
Series 7719 Series
Suitable For Use With 90 mm W Poly Chain Belt
Width 90 mm