GATES 14MX-63S-37 Sprocket, 1.46 Inch Belt Width, 37mm Width
63
37 mm
Get it by Friday, Apr 10
€625.19 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 1.46" |
| Bore Dia. | 1 3/16" to 3 15/16" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 3525 |
| Face Width | 2.06" |
| Flange Dia. | 11.59" |
| Hub Dia. | 8 3/4" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 3 15/16" |
| Min. Bore | 1 3/16" |
| No. Of Grooves | 63 |
| Outside Dia. | 10.94" |
| Overall Length | 2 1/2" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 11.053" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7719 Series |
| Suitable For Use With | 37 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 37 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.26 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- STEARNS BRAKES 108716100DQF Brake, NEMA2 230/460VAC
- TAPCO 102236BXK Pavement Marker White 1 Way 4 Inch
- ACCUFORM SIGNS MCSLPRR Cylinder Label Vinyl 5-1/4 x 2 Inch Propane
- MILWAUKEE 48-73-8731 Work Gloves, M 8, ANSI Cut Level A3, Palm, Dipped, Polyurethane, Polyester 18 ga
- VALLEY CRAFT F89168GYPH 4 Shelf Utility Cart With Lip, 30 x 60 Inch Shelf, Gray, 30 x 65 x 56 Inch Size
- TITAN FASTENERS BUKUR386
- BROWNING 2A15.0/B15.4 QD-SK
- WESTWARD 12F776 Triangular File, Single-Cut, Second Cut, 5 Inch Length Without Tang, 7/16 Inch Wd
Explore More
- KEYSHAFT
- Bar Clamp/Spreaders
- Drill Presses
- Ash Trays Cigarette Receptacles and Ash Tray Sand
- Limit Switch Heads
- Brushless Blowers
- BINKS Conventional Spray Guns
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Cutting Boards
- FACOM 22 Midget Open End Wrenches, 15° Hinged
- MUELLER INDUSTRIES 109MHT Silent Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Screwcaps with O-Ring, for Sample Tubes
- DYNAQUIP CONTROLS Electronic Actuated Ball Valves
- APPROVED VENDOR Nipple 1/8 Inch Galvanised Welded Steel
- REGAL Extension Hand Taps, Bottom, HSS, Nitride
- HUBBELL-WIEGMANN Hinges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MX-63S-37 Sprocket, 1.46 Inch Belt Width, 37mm Width
€625.19 /unit
