GATES 14MX-60S-68 Sprocket, 2.68 Inch Belt Width, 68mm Width | AX4AQK
GATES 14MX-60S-68 Sprocket, 2.68 Inch Belt Width, 68mm Width
Item: AX4AQKModel: 14MX-60S-68
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Pulley
Belt Width 2 17/25"
Bore Dia. 1 3/16" to 3 15/16"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 3525
Face Width 3.33"
Flange Dia. 11.07"
Hub Dia. 9.06"
Material Cast Iron
Max. Bore 3 15/16"
Min. Bore 1 3/16"
No. Of Grooves 60
Outside Dia. 10.42"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 10.527"
Series 7719 Series
Suitable For Use With 68 mm W Poly Chain Belt
Width 68 mm