GATES 14MX-50S-37 Sprocket, 1.46 Inch Belt Width, 37mm Width | AX4VFE
GATES 14MX-50S-37 Sprocket, 1.46 Inch Belt Width, 37mm Width
Item: AX4VFEModel: 14MX-50S-37
Item Pulley
Belt Width 1.46"
Bore Dia. 7/8" to 3 1/4"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 3020
Face Width 2.06"
Flange Dia. 9.29"
Hub Dia. 7 11/25"
Material Cast Iron
Max. Bore 3 1/4"
Min. Bore 7/8"
No. Of Grooves 50
Outside Dia. 8.66"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 8.772"
Series 7719 Series
Suitable For Use With 37 mm W Poly Chain Belt
Width 37 mm