GATES 14MX-50S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width | AX3THB
GATES 14MX-50S-125 Sprocket, 4.92 Inch Belt Width, 125mm Width
Item: AX3THBModel: 14MX-50S-125
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 4 23/25"
Bore Dia. 1 15/16" to 4 15/16"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 4535
Face Width 5.61"
Flange Dia. 9.29"
Hub Dia. 7 11/25"
Material Ductile Iron
Max. Bore 4 15/16"
Min. Bore 1 15/16"
No. Of Grooves 50
Outside Dia. 8.66"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 8.771"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7719 Series
Suitable For Use With 125 mm W Poly Chain Belt
Width 125 mm