GATES 14MX-43S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width
43
90 mm
Get it by Tuesday, Apr 14
€551.52 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 3.54" |
| Bore Dia. | 1 3/16" to 3 15/16" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 3525 |
| Face Width | 4 1/5" |
| Flange Dia. | 8 1/25" |
| Hub Dia. | 6 4/25" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 3 15/16" |
| Min. Bore | 1 3/16" |
| No. Of Grooves | 43 |
| Outside Dia. | 7.43" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 7 68/125" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7719 Series |
| Suitable For Use With | 90 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 90 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.12 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- LITTLE GIANT PUMPS 180037 Mounting Bracket
- PROCON 102E060G21BC Rotary Vane Pump, Brass, 60 GPH, EPDM, Standard-Non External Adjust
- EXTRACT-ALL RF-DD3 Rigid Cell Filter 12 Inch Width 12 Inch Height
- DIXON 2720606SS Push-On Hose Barb, 3/8 Inch Hose I.D. x 3/8 Inch MNPTF
- TEADIT CGR1035.018.20.150 Ring Cut Gasket, NA1035, 1/8 Inch Thickness, 20 Inch Size, 150# Class
- GROVE GEAR R8872054.00 Quill Input Inline Helical Reducer
- MACROMATIC ARF240A6R Alternating Relay SPDT, 240VAC, 10A
- EATON SA37BCB12-9A6 Rocker Switch
Explore More
- KEYSHAFT
- Drip Pans and Spill Containment Trays
- Hole Saw Kits
- Stainless Steel Pipe Fittings
- Spectrophotometers
- Bolt Assortments
- DESTACO 217 Series Horizontal Hold Down Clamps
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6000 Series Heavy Duty Gasket Cutter Kits
- ANSELL 27-607 Activarmr Heavy Duty Nitrile Coated Safety Gloves
- ASHCROFT E Bimetallic Thermometer, 5 Inch External Adjust, Every Angle Connection
- EATON Bussmann Series HCL Fuses
- EATON E65 Series Miniature Sensors
- LOVEJOY RunRight Inch Tensioners, Type RT F
- SLOAN Royal 111 Exposed Solenoid Hardwired Water Closet Flushometers
- MERIT BRASS 4406 Pipe Reducing Tees
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MX-43S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width
€551.52 /unit
