GATES 14MX-40S-37 Sprocket, 1.46 Inch Belt Width, 37mm Width
40
37 mm
Get it by Thursday, Apr 9
€324.01 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 1.46" |
| Bore Dia. | 7/8" to 3 1/4" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 3020 |
| Face Width | 2.06" |
| Flange Dia. | 7 13/25" |
| Hub Dia. | 5.54" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 3 1/4" |
| Min. Bore | 7/8" |
| No. Of Grooves | 40 |
| Outside Dia. | 6.91" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 7.018" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7719 Series |
| Suitable For Use With | 37 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 37 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.49 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- THOMAS & BETTS S110BRE-R Outlet Box, 17 Cubic Inch, 4-1/8 Inch Diameter, Hub Size 1/2 Inch, Bronze
- FIREYE 60-2810-1 Pre-Wired Sub-Base, Surface Mount
- EXTECH 461990 Wheel
- GROVE GEAR EL8240566.23 EL-HMQ824-25-H_-140-23 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
- VERMONT GAGE 141229460 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.2946 Inch Size
- MAIN FILTER INC. MF0585069 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Seal, 33.46 Inch Height
- SMC VALVES AR10-M5G-Z-A Regulator
- FUJI ELECTRIC VKN-063A-4Z Pump Oil Coolant 1/8hp
Explore More
- KEYSHAFT
- Backpack Vacuum Cleaners
- Flat Safety and Security Mirrors
- Shower Drains
- Chartless Digital Recorders
- Scribers and Probes
- CONDOR Coated Gloves, ANSI Cut Level A2, Palm Dipped, Kevlar
- LOUISVILLE L-3022-PT Series Fiberglass Extension Ladders
- FERNCO Nominal Qwik Caps
- MUELLER INDUSTRIES 1605-AC Chexter Check Valves
- METRO Solid Shelf 21x48 inch
- VULCAN HART Saute Burner Head
- GROVE GEAR NH Series, BMQ-D Style, 821 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
- GREENLEE Gator Battery-Powered 15-Ton Crimping Tools
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MX-40S-37 Sprocket, 1.46 Inch Belt Width, 37mm Width
€324.01 /unit
