GATES 14MX-168S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width
168
90 mm
Get it by Thursday, Apr 9
€2,226.79 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 3.54" |
| Bore Dia. | 4 7/16" to 6" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 6050 |
| Face Width | 4 1/5" |
| Hub Dia. | 15 1/2" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 6" |
| Min. Bore | 4 7/16" |
| No. Of Grooves | 168 |
| Outside Dia. | 29.37" |
| Overall Length | 5" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 29.475" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7719 Series |
| Suitable For Use With | 90 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 90 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 147.29 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- WRIGHT TOOL 3020 Standard Socket, 3/8 Inch Drive, 6 Point, 5/8 Inch Size
- BROWNING 1110451 100A28 Roller Chain Sprocket, Type A, 100 Chain, Hardened Teeth, 28 Teeth
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS AD74-2448C-5 Wire Shelving, 5 Shelf Add-On, 24 x 48 x 74 Inch Size, Chrome
- LITHONIA LIGHTING CSS L96 8000LM MVOLT 40K 80CRI LED Strip Light, 72 W Max. Fixture Watt, 4000K, 8000 lm, 4 Lamp T5 HO/4 Lamp T8
- SPEAKMAN SE-7000-SS Combination Emergency Shower And Eye Face Wash, Heat Traced
- VERMONT GAGE 111428150 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 0.2815 Inch Size
- VEGA TOOLS 230P4F Insert Bit, Phillips #4 Tip Size, 1-1/4 Inch Length, 5/16 Hex, Shank
- VOLKEL 28081-2 Hand Tap, Finisher, DIN 2181/HSS-G, Mf 86 x 4.0 Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Weatherproof Boxes
- Battery Operated Sump Pumps
- Wheel Risers
- Axial Upblast Exhaust Ventilators
- Wall and Hand Rail Accessories
- AKRO-MILS 30014 Shelfmax Shelf Bins
- PS DOORS Pallet Rack Safety Gates
- ANSELL 80-100 Activarmr Natural Rubber Latex Coated Gloves
- DESTACO 341-R Series Pull Action Latch Clamps
- ANVIL AS210EH Series Channel With Elongated Holes
- ABILITY ONE Screwdriver
- SOUTHWIRE COMPANY GXL Series Automotive Primary Wire
- MILWAUKEE Guide Bars
- NU-CALGON Condensate Pan Treatments
- SPEAKMAN Kubos CPT-1300-UNI Series Universal Shower Valve Trims
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MX-168S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width
€2,226.79 /unit
