GATES 14MX-168S-37 Sprocket, 1.46 Inch Belt Width, 37mm Width
168
37 mm
Get it by Monday, Apr 13
€1,489.98 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 1.46" |
| Bore Dia. | 1 7/16" to 4 7/16" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 4030 |
| Face Width | 2.06" |
| Hub Dia. | 10" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 4 7/16" |
| Min. Bore | 1 7/16" |
| No. Of Grooves | 168 |
| Outside Dia. | 29.37" |
| Overall Length | 3" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 29.475" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7719 Series |
| Suitable For Use With | 37 mm W Poly Chain Belt |
| Width | 37 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 80.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- HYDRO VACUUM GTB 2.28.1.1120.4 Deep Well Pump, Pump Diameter 3 Inch, Discharge 28 Degree, 1.10 kW, 230 V
- WINSMITH E30MDBD71000MM Worm Gear Reducer, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input, Solid Output Shaft
- PEER CHAIN 44512 Roller Chain, C2042 Pitch, 100 Feet Length
- APPLETON ELECTRIC CMLEDC153D5BUC Led Light Fixture, 150W, 1 Inch Hub
- AEROQUIP 2068-8-8S Elbow, 90 Deg., 1/2 Inch x 1/2 Inch Size, Female x Male, NPSM x ORB, Swivel
- EATON M22-CKC10 Non-Illuminated Contact Block, 22.5 mm, 1NO Contact, 3A at 24 VDC Contact, Black
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS AS5202-09SA 406735 Solid Pilot Port Tool, Carbide Tipped, 13/16-16 Thread, Altin
Explore More
- KEYSHAFT
- Steam Hoses
- Dual Wheel Casters
- Lumber Crayons
- Electric Unit Heaters
- Post Driver Accessories
- AKRO-MILS 30084 Shelfmax Shelf Bins
- OIL SAFE Color Coded Drum Rings
- DESTACO 817 Series Pneumatic Toggle Clamps
- MOON AMERICAN Male Dry Hydrants, With 45 Deg. Elbow
- FANTECH FC Series Mounting Clamps
- SMC VALVES Power Clamp
- AMERICAN TORCH TIP Victor Cutting Tips, HPN Style
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MX-168S-37 Sprocket, 1.46 Inch Belt Width, 37mm Width
€1,489.98 /unit
