GATES 14MX-140S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width | AX4GXU
GATES 14MX-140S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width
Item: AX4GXUModel: 14MX-140S-90
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 3.54"
Bore Dia. 2 7/16" to 5"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 5040
Face Width 4 1/5"
Hub Dia. 11"
Material Cast Iron
Max. Bore 5"
Min. Bore 2 7/16"
No. Of Grooves 140
Outside Dia. 24.45"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 24.562"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7719 Series
Suitable For Use With 90 mm W Poly Chain Belt
Width 90 mm