FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 7 |
| Display Qty | 1 |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A1 |
| Length | 55 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | Grade A1 |
| Pin Dia. | 16 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Shank Length | 55 mm |
| Standard | D7 |
| Standards | D7 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- BDG 20-1-10005-X2L Performance Gloves, Size 2XL, Cut and Sewn Glove, Synthetic Leather, Black/Yellow
- VULCAN HART 701870-A Bracket, High Limit
- PROCON 104A265R12BD Rotary Vane Pump, Brass, 265 GPH, Fluorocarbon, Standard-Non External Adjust
- BRADY 3FR-500-2-BK 112774 Precut Label Roll, 1/2 x 2 Inch, Polyolefin, Black, For 10 AWG to 16 AWG Wire Gauge
- ELDON JAMES LMRLN-4CVU Male Lock and Nut Assembly, 1/4 Inch Inside Dia., Crystal, Natural
- DIXON BH300EZ Ez Cam And Groove Type H Dust Cap, Brass, Buna-N Seal, 3 Inch Size
- SQUARE D QBA222254 Circuit Breaker I-line Style Plug-in 225 Amp 240vac 3p 10kaic@240v
- EATON XTAR032C21W5G020 Reversing Electronic Motor Starter, 32 A, 42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz, 45 mm, 4-20 A Gf Xtoe
Explore More
- KEYSHAFT
- Bin Shelving
- Dial Indicators
- Leather Palm Gloves
- Axial Fan Accessories
- Solenoid Coil Connectors
- AKRO-MILS 30260 Akrobins Plastic Storage Bins
- SHARPE VALVES 39306 Series, Ball Valve
- PROPPER Men's Uniform Tactical Pants
- ACME ELECTRIC WI075 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- MUELLER INDUSTRIES 165 Iron Body Simplex Basket Strainers
- PERMAKLEEN Antimicrobial Standard Shrouded Watertight Locking Plugs
- DAYTON Direct Drive Exhaust Fans, 30 Inch Blade Diameter
- SCHNEIDER ELECTRIC Modicon 221, Programmable Controllers
- DIXON Gravity Utility Nozzles
- NORTON ABRASIVES R860 BlueFire ZA Coarse Grit TS Plastic Flat Mini Flap Discs, Type II
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51580.160.0055 Dowel Pin, Std Dowel, 55 mm Lg., 16 mm Pin Dia., Gr. A1, SS, Plain
€14.13 /unit
