FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 7 |
| Display Qty | 1 |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A1 |
| Length | 60 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | Grade A1 |
| Pin Dia. | 16 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Shank Length | 60 mm |
| Standard | D7 |
| Standards | D7 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.1 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- CONTINENTAL Y-1000 Industrial Timing Belt, 16 mm Top Width, 8 mm Pitch, 1000 mm Pitch Length, 125 Teeth
- CS JOHNSON 50-405-12 Mast Boot Tape, White, 4 Inch x 10 Feet
- MAIN FILTER INC. MF0206386 330D005H Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 6.37 Inch Height
- CONDOR 486G90 Facility Sign, 9 Inch Width, 3 Inch Height, Double Sided, ENTRANCE, Acrylic
- ANVIL 0310017009 Street Elbow, 90 Degree, Standard, Class 150, Black, 1 1/2 Inch Nominal Pipe Size
- 80/20 3624 10 S S/S Drop In T Nut 1/4-20
- GRAINGER PS-CACT-110 Plastic Sheet, 0.25 Inch Thick, 24 Inch Width x 24 Inch Length, Blue, Clear
- FEIN POWER TOOLS 31309097002 Nibbler Die For Black 3.5
