FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Dimensional Standards | Din 7985H, Din En Iso 7045 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | 4.9 mm |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 20 mm |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Head Dia. | 10 mm |
| Head Height | 3.8 mm |
| Head Type | Cheese |
| Length | 20 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Stainless Steel |
| Minimum Head Height | 3.8 mm |
| Screw Size | M5 |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 20 mm |
| Thread Pitch | 0.8 mm |
| Thread Size | M5 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.21 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Head Height | Head Dia. | Tensile Strength | Drive Size | Grade | Thread Type | Thread Style | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M55340.040.0016 | M4 | 3.1 mm | 8 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 50 | €15.12 | |
![]() |
M55340.040.0020 | M4 | 3.25 mm | 8 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | - | 50 | €15.84 | |
![]() |
M55340.050.0010 | M5 | 3.8 mm | 10 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 50 | €16.87 | |
![]() |
M55340.050.0020 | M5 x 0.8 | 3.8 mm | 10 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 25 | €12.93 | |
![]() |
M55340.060.0010 | M6 x 1 | 4.6 mm | 12 mm | 72500 psi | #3 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 25 | €13.56 | |
![]() |
M55340.060.0012 | M6 | 4.75 mm | 12 mm | 72500 psi | #3 | Grade A4 | Coarse | - | 25 | €16.43 | |
![]() |
M55340.060.0016 | M6 | 4.6 mm | 12 mm | 72500 psi | #3 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 25 | €17.52 |
Explore Products
- THERMACEL 6XE068158 Pipe Insulation 1-5/8 Inch Id 6 Feet Length Bl
- BALDOR MOTOR EM3709T-G Three Phase Motor, 230/460V, 3600 RPM, 60 Hz, 7.5 hp, TEFC, 213T Frame
- BAND-IT C206C9-P900 Band Clamp, Stainless Steel, 0.03 inch Band Thickness, 3/4 inch Band Width
- WINSMITH E17CDTS31000BT Gear Reducer, 3-Piece Coupled Input Output Shaft
- TITAN FASTENERS BVT64A1414
- EATON FDB3030L Molded Case Circuit Breaker, Type Fdb, 3-Pole, 30A, 600 Vac, 250 Vdc, Line And Load
- GATES 22MM-PLUG
- NIBCO NL99646
Explore More
- KEYSHAFT
- Locker Accessories
- Power Relays
- Rubber Cord
- Vacuum Cleaner Accessory Kits
- Diggers Paving Breakers and Jackhammers
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 5H, Metric Fine
- CONDOR High Visibility Cowhide Leather Orange Palm Gloves
- TYGON F-4040-A Tubings
- ANVIL 212FP Series Seismic Bracing Clamps
- BUSSMANN A38 Series Fuse Blocks
- ACROVYN Inside Corner, Impact Resistant, Driftwood
- LINN GEAR Double 160 Series Strand Sprockets
- SMC VALVES Cable Connector
- GRAINGER Rubber Rods
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51340.050.0020 Machine Screw, M5x0.8 Thread Size, SS, 20 mm Lg., Fillister, Phillips, Plain
€14.13 /pack







