FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Dimensional Standards | Din 7985H, Din En Iso 7045 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | 1 mm |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 14 mm |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Head Dia. | 5 mm |
| Head Height | 2 mm |
| Head Type | Cheese |
| Length | 14 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Stainless Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Minimum Temperature | 58°F |
| Minimum Thread Length | 14 mm |
| Screw Size | M2.5 |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Tensile Strength | 85000 psi |
| Thread Length | 14 mm |
| Thread Pitch | 0.45 mm |
| Thread Size | M2.5 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Head Height | Head Dia. | Tensile Strength | Drive Size | Grade | Thread Type | Thread Style | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M55340.040.0016 | M4 | 3.1 mm | 8 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 50 | €15.12 | |
![]() |
M55340.040.0020 | M4 | 3.25 mm | 8 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | - | 50 | €15.84 | |
![]() |
M55340.050.0010 | M5 | 3.8 mm | 10 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 50 | €16.87 | |
![]() |
M55340.050.0020 | M5 x 0.8 | 3.8 mm | 10 mm | 72500 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 25 | €12.93 | |
![]() |
M55340.060.0010 | M6 x 1 | 4.6 mm | 12 mm | 72500 psi | #3 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 25 | €13.56 | |
![]() |
M55340.060.0012 | M6 | 4.75 mm | 12 mm | 72500 psi | #3 | Grade A4 | Coarse | - | 25 | €16.43 | |
![]() |
M55340.060.0016 | M6 | 4.6 mm | 12 mm | 72500 psi | #3 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 25 | €17.52 |
Explore Products
- REGAL 008120AS43 Spiral Point Tap, #5-40 Size, H2 Limit, 2 Flutes, Bottom With Steam Oxide
- EATON A29CGC30TA3EP05 Non-Reversing Starter, Common Ctrl, 30 A, 24 V, 1No Pressure Plate, 0.1-0.5 A
- LEESON 145TBFR5334 145TBFR5334AH / I700 General Purpose Motor, 2 HP, 1 Phase, 60 Hz, 115/230V, 1800 RPM
- GRAINGER 710-250600 Engraving Blank, Single End, 1/4 Inch Cutter Dia, 1/2 Inch Split Lg
- PLAST-O-MATIC EBVF1-3-150EPT-CP Electrically Actuated Ball Valve, CPVC, NPT Threaded, EPDM Seal, 1-1/2 Inch Size
- BISHOP-WISECARVER UTTA2G0720 Linear Guide 720mm L 40 Mm W 19.7 Mm H
- MARTIN SPROCKET CMW20024X40 Wing Pulley, Mine Duty, 20 Inch Outside Dia., MXT40 Bushing, 24 Inch Face Width, Steel
- APPROVED VENDOR 1UAT5 Disc Spring Polypropylene Wave 17-7 Ph Stainless Steel 0.008
Explore More
- KEYSHAFT
- Duct and Cloth Tapes
- Evaporative Cooler Motors
- Universal Couplings
- Sprinkler Heads
- Pressure Reducing Automatic Control Valves
- COTTERMAN Ladder Safety Cages
- AKRO-MILS 30270 Akrobins Plastic Storage Bins
- CHICAGO PNEUMATIC CP0611 Series Impact Wrenches
- OK INDUSTRIES WD-30 Series Wire Dispensers
- INSTOCK Stationary Security Unit, Blue, 67 Inch Height
- SPEARS VALVES PVC 80 PSI PIP Fabricated Fitting Socket x Socket Reducing Couplings
- APPLETON ELECTRIC Guards
- SURE STEP Standard Integrated Microstepping Motors and Drives
- LINEMASTER Clipper Foot Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51340.025.0014 Machine Screw, M2.5x0.45 Thread Size, SS, 14 mm Lg., Fillister, Phillips
€13.17 /pack







