FABORY M51000.080.0030 Hex Head Cap Screw, M8 x 1.25 Thread Size, A2 Grade, 50PK | CG8GUA 38DZ10
FABORY M51000.080.0030 Hex Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, SS, 30 mm Lg., 13 mm Head Wd., HT
Item: CG8GUAModel: M51000.080.0030Cross Ref: 38DZ10
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Not Applicable
Drive Hex
Fastener Length 30 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Height 5.3 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 13 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 30 mm
Material Stainless Steel
Material Grade/class Grade A2
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 22 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 22 mm
Overall Length 30 mm
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 101500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 22 mm