FABORY M51000.080.0180 Hex Head Cap Screw, M8 x 1.25 Thread Size, A2 Grade, 10PK | CG8GUF 38DZ15
FABORY M51000.080.0180 Hex Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, SS, 180 mm Lg., Gr. A2, Plain
Item: CG8GUFModel: M51000.080.0180Cross Ref: 38DZ15
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Class Not Applicable
Drive Hex
Fastener Length 180 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Height 5.3 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 13 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 180 mm
Material Stainless Steel
Material Grade/class Grade A2
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 28 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 28 mm
Overall Length 180 mm
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 101500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 28 mm