FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sealing Washer |
| Color | Copper |
| Finish | Plain |
| Fits Bolt Sizes | M22 |
| For Screw Size | M22 |
| Heat Treatment | Annealed |
| Inside Dia. | 22 mm |
| Material | Copper |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Maximum Thickness | 1.5 mm |
| Metal Material | Copper |
| Minimum Thickness | 1.5 mm |
| Outside Dia. | 29 mm |
| Seal Material | Copper |
| System Of Measurement | Metric |
| Thickness | 1.5 mm |
| Thickness Tolerance | -0.2 mm to +0.2 mm |
| Type | Annealed |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.1 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- AIRMASTER FAN 73103 C -2030NP Pedestal, Height 5 Feet, Non-Adjustable
- APPLETON ELECTRIC CMLEDC152D5BHGC Led Light Fixture, 150W
- APPLETON ELECTRIC BC100M Conduit Outlet Body With Cover, 1 Inch
- EATON XTAE015B10BD3E005 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 15 A, 220 Vdc, 1No, B Frame, 45 mm, 1-5 A C396
- GATES 3/3V3.00-QD-SH
- HARRINGTON SNER030C-20 Electric Chain Hoist 6000 Lb. 20 Feet
- EATON 990679-000
- CLEVELAND C75367
Explore More
- KEYSHAFT
- Reader Eyewear
- Storage Buildings
- Padlock Guards
- Valve Accessories
- Protective Sleeves
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Metric
- MUELLER INDUSTRIES 752-N Iron Body Y Strainers
- ANVIL AS150BTB Series Welded Channels
- BANJO FITTINGS Valve Handles
- SPEARS VALVES Double Containment 90 Deg. Elbows PVC Schedule 80 x PVC Schedule 40
- MASTER LOCK 1500 Combination Padlock
- FOLDING GUARD Wire Partition Components
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Screwcap
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M50301.220.0029 Sealing Washer, Cu, 29 mm O.D., 22 mm I.D., M22 Fits Bolt Size
€45.54 /pack
