FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Grooved Pin |
| Finish | Plain |
| Length | 16 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 6 mm |
| Pin Type | Type D |
| Product Type | Grooved Pin |
| Shank Length | 16 mm |
| Standard | D1474 |
| Standards | Din 1474 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- WINSMITH E17CDVS31000A8 Gear Reducer, Double Worm Gear, Input Output Shaft, 3-Piece Coupled
- PROCON 101B070F11BA Rotary Vane Pump, Brass, 70 GPH, EPDM/Nitrile, Standard-Non External Adjust
- CAIMAN 2394-5 Cold Protection Gloves L Camouflage Pr
- QUADRITALIA QTA-P020806C Plinth Kit, 200 x 800 x 600mm, Carbon Steel, Ral 7024 Graphite Gray, Powder Coat Finish
- ELKAY ESS25202 Wall Hung Service Sink, Stainless Steel, 25 x 19-1/2 x 12 Inch Size
- MERIT BRASS XNL114-4824 Hex Head Pipe Bushing, 3 x 1-1/2 in Nominal, MNPT x FNPT End Style, 125 lb, Brass, Rough
- ARCH CUTTING TOOLS J03F SCLDR1.2 Boring Bar
Explore More
- KEYSHAFT
- Circuit Breaker Lockouts
- Desk Mover and Dolly Accessories
- Door Knob Locksets
- Drill Drifts
- Seal Plugs
- AKRO-MILS 33224 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- OIL SAFE Advanced Bulk Fluid Transfer Systems
- KRYTOX GPL 105 Series General Purpose Oil
- MUELLER INDUSTRIES 691M Duplex Basket Strainers
- WATTS Pressure Regulator, 263A Series, 2-1/8" x 4-3/8"
- BANJO FITTINGS Screen 50 Mesh T
- AUTOQUIP 35 Series Double Wide Scissor Lift Table
- PHILIPS Troffer retrofit Kits
- WESTWARD Tool Cabinet And Chest Combinations
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39740.060.0016 Grooved Pin, Free Cutting Steel, Plain, 16 mm Lg., 6 mm Pin Dia., Type E
€31.55 /pack
