FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Grooved Pin |
| Finish | Plain |
| Length | 6 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 1.5 mm |
| Pin Type | Type D |
| Product Type | Grooved Pin |
| Shank Length | 6 mm |
| Standard | D1474 |
| Standards | Din 1474 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- MILLER ELECTRIC 279078 Welding Helmet Bib, T94
- MJ MAY 70S0P-90A-24X24 Rubber Sheet, Polyurethane, Width 24 Inch, Length 2 Feet, Thickness 1 Inch, 90A
- BOSTON GEAR 26096 Speed Reducer, Case Size 7, Helical Stages 2, Ratio 91
- EATON C440C2A140SAX Electronic Overload Relay, 24 to 140A, 1NC-1NO Contact
- VESTIL PRTD-12-42-24 Steel Pallet Racking Frame, 12 ft x 42 Inch, 24000 lb Capacity, Green
- MJ MAY 70S0J-80A-12X24 Rubber Sheet, Polyurethane, Width 12 Inch, Length 2 Feet, Thickness 3/8 Inch
- WOODHEAD 1300100202 112022A01F250 Cordset, 2 Pole, Male Female, 25 Feet, 90 Degree Straight, 16/2 Size, PVC
- MORSE CUTTING TOOLS 11367 Jobber, #66 Length, High Speed Steel, Black Oxide
Explore More
- KEYSHAFT
- Drafting Compasses
- Respirator Accessories
- Hydrometers
- Axial Fans
- Lumber Crayons
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, UNF, 2B
- LAKELAND Flame-Resistant Hooded Coveralls
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, 3/4 Dotted/Double Dipped
- KRYTOX GPL 205 Series Standard Grade Grease
- CHICAGO PNEUMATIC CP3550 Series Angle Grinders
- PEERLESS Open Deck Pulley Block
- ARC ABRASIVES Cloth Disc Backup Pad
- CANTEX Conduit Body E Pvc
- DAYTON Shims
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39740.015.0006 Grooved Pin, Free Cutting Steel, Plain, 6 mm Lg., 1.5 mm Pin Dia., Type E
€42.66 /pack
