FABORY M39720.040.0012 Half Length Grooved Taper Pin, 4mm Pin Dia., 50PK | CG8GDB 41KJ42
FABORY M39720.040.0012 Taper Pin, Free Cutting Steel, Plain, 12 mm Lg., 4 mm Pin Dia., Taper
Item: CG8GDBModel: M39720.040.0012Cross Ref: 41KJ42
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Finish Plain
Large End Diameter 4.25 mm
Large End Diameter Tolerance -0.05 to +0.05
Length 12 mm
Material Steel
Outside Diameter Tolerance -0.075" to 0"
Pin Dia. 4 mm
Pin Type Type B
Product Type Grooved Pin
Shank Length 12 mm
Shank Length Tolerance -0.035 to +0.035
Small End Diameter 4 mm