FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Chamfer Diameter | 4.85 mm |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Fits Maximum Hole Diameter | 5 mm |
| Fits Minimum Hole Diameter | 4.88 mm |
| Length | 30 mm |
| Material | Steel |
| Minimum Chamfer Length | 1.3 mm |
| Nominal Dia. | 5 mm |
| Pin Diameter | 5 mm |
| Pin Length Tolerance | -0.5 mm to +0.5 mm |
| Pin Type | Coiled |
| Rockwell Hardness | Hv30 420-560 |
| Shank Length | 30 mm |
| Standard | D7344, ISO8748 |
| Standards | D7344, Iso8748 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Coiled |
| Usable Length | 30 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- GRAINGER ZUSANSR-198 Neoprene Strip, 1/6 Inch x 10 ft Size, 3/32 Inch Thick, Black, Closed Cell
- SOUTHWIRE COMPANY 55107401 Flexible Metal Conduit, Liquid Tight, 3 Inch Size
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HPMS07106 Straight Plug, Male, With 25 Feet Cable, 7 Pole
- GATES 9389-2118 Super HC Molded Notch Powerband V-Belt
- MERZ ELEKTRO ML1-032-E-H03R Rotary Disconnect Switch, Load Break Capable, 3-Pole, 600 VAC, 32A, 5Ka Sccr, Door Mount
- PIP 280-HP542R-08 Head Protection Hard Hats, OS, Hi-Vis Yellow, Each
- ARCH CUTTING TOOLS C04H SCLDR1.5-172 Boring Bar
- EATON HVX015A2-4A1B1B5C3D3 Adjustable Frequency Drive, 15 HP, NEMA Type 12, 480 V, EMC H, 1 ext, 3 RO
Explore More
- KEYSHAFT
- Packaging Tape Hand Held Dispensers
- Gravity Conveyors
- Control Transformers
- Cordless Tube and Pipe Cutters
- Gas Fired Duct Furnaces
- KUSHLAN PRODUCTS Replacement Mixer Drum
- ANSELL 39-124 Alphatec Nitrile Gloves
- IRONCLAD Tuff Chix Work Gloves
- E JAMES & CO Rubber Sheet, Extreme Temp Applications, Resists Ozone & Oxidation., 50A
- MARTIN SPROCKET Standard Duty M-H25 Bushed Drum Pulleys, Lagged
- TE-CO Ball Plungers
- LIFT-ALL Tuff-Edge III 1600 Slings, Type U, Two Ply
- WIKA Brass Liquid Filled Lower Mount Gauges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39150.050.0030 Spring Pin, 5 mm Nominal Dia., Steel, 30 mm Lg., Plain
€39.70 /pack
