FABORY M39150.040.0018 Spring Pin, 4mm Nominal Dia., Spring Steel Grade, 50PK | CG8FPL 41KF79
FABORY M39150.040.0018 Spring Pin, 4 mm Nominal Dia., Steel, 18 mm Lg., Plain
Item: CG8FPLModel: M39150.040.0018Cross Ref: 41KF79
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Chamfer Diameter 3.9 mm
Dimensional Standards Asme B18.8.3M / Iso 8748
End Type Chamfered
Finish Plain
Fits Maximum Hole Diameter 4 mm
Fits Minimum Hole Diameter 3.88 mm
Length 18 mm
Material Steel
Material Grade/class Grade 1070
Minimum Chamfer Length 1.1 mm
Nominal Dia. 4 mm
Outside Diameter Tolerance 4.15" to 4.3"
Pin Diameter 4 mm
Pin Length Tolerance -0.5 mm to +0.5 mm
Pin Type Coiled
Rockwell Hardness Hv30 420-560
Shank Length 18 mm
Standard D7344, ISO8748
Standards D7344, Iso8748
System Of Measurement Metric
Type Coiled
Usable Length 18 mm