FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 6325, Iso 8734A |
| Display Qty | 25 |
| Finish | Plain |
| Length | 16 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 2.5 mm |
| Pin Type | Slip Fit |
| Shank Length | 16 mm |
| Standard | D6325 |
| Standards | D6325 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Product | Model | Length Tolerance | Shank Length | Hardness | Pin Type | Pin Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M39080.025.0006 | -0.18 mm to +0.18 mm | 6 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 2.5 mm | Steel | 1 | €30.49 | |
![]() |
M39080.025.0010 | -0.18 mm to +0.18 mm | 10 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 2.5 mm | Steel | 100 | €34.39 | |
![]() |
M39070.025.0012 | - | 12 mm | - | Press Fit | 2.5 mm | Steel | 50 | €7.43 | |
![]() |
M39070.025.0014 | - | 14 mm | - | Press Fit | 2.5 mm | Steel | 50 | €7.99 | |
![]() |
M39070.025.0016 | - | 16 mm | - | Press Fit | 2.5 mm | Steel | 50 | €10.95 | |
![]() |
M39070.025.0020 | - | 20 mm | - | Press Fit | 2.5 mm | Steel | 50 | €30.16 | |
![]() |
M39078.025.0008 | - | 8 mm | - | Slip Fit | 2.5 mm | Steel | 25 | €15.97 |
Explore Products
- CHICAGO FAUCETS 981-WS909CAGCP Turret With Two Ball Valves
- WINTERS INSTRUMENTS PFP606WBYG Industrial Pressure Gauge, 0 To 200 PSI, Liquid-Filled
- GENERAL PIPE CLEANERS 176170 JN-SL-1 Spring Leader Nozzle
- APPLETON ELECTRIC CMLEDW702G5BHGF Hazardous Lighting Fixture, Wall, Power 70W
- CASH VALVE CP2ZABS038ZH-01E2 Pilot Valve, 1/4 Inch Size, 40-80 PSI, 3.8-1 Ratio
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL15PTBK Single Pole Connector Parallel Tee Black
- MORSE CUTTING TOOLS 83268 Rotary File Bit, Sl-1 Style, Carbide Burr, Single Cut
- EATON 673B439G03 Replacement Upper Base Assembly, 2/3P
Explore More
- KEYSHAFT
- Force Gauges
- Cooling Vests
- Door Sweeps
- Welding Gun Adapters
- Insulated Hand Ratchets
- OIL SAFE Advanced Bulk Fluid Transfer Systems
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, UNF, 3B
- DICKSON 3 Inch Charts
- LOC-LINE Acid Resistant NPT Connectors
- 3M Double Coated Polyethylene Foam Tape
- XCELITE General Purpose Diagonal Cutting Pliers
- GRAINGER Maintenance Free Metallic And Multi Layered Sleeve Bearings
- MASTER Cable Locks
- SEALMASTER ST Series Standard Duty Take-Up Units
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39078.025.0016 Dowel Pin, Std Dowel, 16 mm Lg., 2.5 mm Pin Dia., Plain, Steel
€32.66 /pack


