FABORY M39078.025.0010 Dowel Pin, 2.5mm Nominal Dia., 2.5mm Pin Dia., 25PK | CG8EZW 41KD36
FABORY M39078.025.0010 Dowel Pin, Std Dowel, 10 mm Lg., 2.5 mm Pin Dia., Steel, Plain
Item: CG8EZWModel: M39078.025.0010Cross Ref: 41KD36
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Dowel Pin
Dimensional Standards Din 6325, Iso 8734A
Display Qty 25
Finish Plain
Length 10 mm
Material Steel
Material Grade/class Ungraded
Outside Diameter Tolerance 0.002 mm to 0.008 mm
Overall Length Tolerance 0 mm to 0.3 mm
Pin Dia. 2.5 mm
Pin Type Slip Fit
Rockwell Hardness C60
Shank Length 10 mm
Standard D6325
Standards Din 6325, Iso 8734A, Nen 2282, Nf E27-475