FABORY M39012.080.0040 Taper Pin, 8 X 40mm Size, Free Cutting Steel Grade, 5PK | CG8ENT 41KA01
FABORY M39012.080.0040 Taper Pin, Int. Threaded, 8mm Small End Dia., 40mm Lg., Free Cutting Steel, Not Gr.
Item: CG8ENTModel: M39012.080.0040Cross Ref: 41KA01
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Taper Pin
Finish Plain
Grade Non Graded
Large End Diameter 8.8 mm
Length 40 mm
Material Steel
Material Grade/class Ungraded
Overall Length Tolerance -0.35 mm to +0.35 mm
Pin Size Metric
Pin Type Internal Threaded
Product Type Taper Pin
Shank Length 40 mm
Small End Dia. 8 mm