FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flat Washer |
| Color | Silver |
| Finish | Zinc Plated |
| Fits Bolt Sizes | M14 |
| Flat Washer Type | Oversized |
| For Screw Size | M14 |
| Inside Dia. | 14.5 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Maximum Thickness | 2 mm |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thickness | 2 mm |
| Outside Dia. | 40 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Thickness | 2 mm |
| Washer Material | Steel |
| Washer Type | Oversized Washer |
| Washer Type | Mudwing Repair Washer |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.29 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Details:
- General Purpose
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0875559 0330EAR201F1 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 20 Micron Rating, Viton Seal, 7.63 Inch Height
- MORSE CUTTING TOOLS 32608 Straight Flute Tap, 1/4 Inch Nf, 28 TPI, 4 Flute, H2 Bottoming Straight
- BANJO FITTINGS FC100 Manifold Clamp, 1 Inch Size
- WEG 06036ST3HIE364TS-W22 11684307 Severe Duty Motor, 60 HP, 2 Poles, 364/5TS Frame, 3 Phase, 575 V, 60 Hz, IC411-TEFC, Foot Mounted
- ARCH CUTTING TOOLS DPMT 32.52 UD21 Carbide Insert
- SMC VALVES CA2-50Z-PS Tie Rod Cylinder, 50 mm Size
- VESTIL PMHR-NREM-NRTB Non-removable Handrail And Toeboard
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Screwdrivers
- Inline Filters
- Universal AC/DC Gearmotors
- Spherical Rod Ends
- Multi-Stage Booster Pumps and Systems
- IRONCAT TIG Welding Gloves, Kidskin Leather
- CONDOR High Visibility Orange Palm Gloves
- ANSELL 70-225 Hyflex Reversible Cut Resistant Gloves
- DESTACO 385-R Series Pull Action Latch Clamps
- BRADY Plug Valve Lockout, Polypropylene
- 3M Reverse Osmosis System
- ANVIL Elongated Q Brace Clamps
- SPEARS VALVES PVC Gate Valves, DIN Socket, Buna-N, Metric
- UNIWELD 6290S Series Cutting Tips
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M38400.140.0040 Flat Washer, M14 Fits Bolt Size, Oversized, 14.5 mm I.D., 2 mm Thk.
€48.25 /pack
