FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flat Washer |
| Color | Silver |
| Finish | Zinc Plated |
| Fits Bolt Sizes | M6 |
| Flat Washer Type | Oversized |
| For Screw Size | M6 |
| Inside Dia. | 6.5 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Maximum Thickness | 1.5 mm |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thickness | 1.5 mm |
| Outside Dia. | 30 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Thickness | 1.5 mm |
| Washer Material | Steel |
| Washer Type | Oversized Washer |
| Washer Type | Mudwing Repair Washer |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.66 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Details:
- General Purpose
Product Variants
| Product | Model | Fits Bolt Sizes | Inside Dia. | Outside Dia. | Thickness | Thickness Tolerance | Hardness | Color | Temp. Range | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1JLP5 | 5/16" | 11/32" | 2" | 0.051" | +0.029" | Rockwell B40 | - | - | 50 | €32.29 | RFQ
|
![]() |
1JLP7 | #10 | 7/32" | 3/4" | 0.075" | +0.029" | Rockwell B40 | - | - | 100 | €55.80 | |
![]() |
U38130.043.0001 | 7/16" | 1/2" | 1 1/4" | 0.083" | 0.064" to 0.104" | - | - | - | 50 | €11.33 | |
![]() |
U38130.050.0001 | 1/2" | 0.563" | 1 3/8" | 0.109" | 0.086" to 0.132" | - | - | - | 50 | €13.07 | |
![]() |
U38130.056.0001 | 9/16" | 5/8" | 1 15/32" | 0.109" | 0.086" to 0.132" | - | - | - | 25 | €9.08 | |
![]() |
U38130.062.0001 | 5/8" | 11/16" | 1 3/4" | 0.134" | 0.108" to 0.16" | - | - | - | 25 | €10.49 | |
![]() |
U38130.087.0001 | 7/8" | 15/16" | 2 1/4" | 0.156" | 0.136" to 0.192" | - | - | - | 10 | €11.42 |
Explore Products
- UNISTRUT P1703PG End Cap, Pregalvanized
- SLOAN 24501045 Floor Mount One Piece Toilet
- TITAN FASTENERS BJHSSTN4M
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QP213086VS-5 Shelving Unit, 30 Inch W x 21 Inch D x 86 Inch H, 2000 Lbs Load Capacity
- VERMONT GAGE 141133770 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.3377 Inch Size
- BOSTON GEAR HF72425B5HP20 Right Angle Hollow Shaft Worm Gear Speed Reducer
- GATES 7858-7303 Taper-Lock Bushing With 3-3/16 Inch Bore
- HONEYWELL VFF2JW1YPR/M
Explore More
- KEYSHAFT
- Funnels
- Welding Contact Tips
- Pipe Stands and Vises
- Bucket Bags and Tool Organizers
- Riot Gear
- AKRO-MILS 30150 Shelf Bins
- SALISBURY Class 1 Electrical Insulating Rubber Gloves, 14 Inch, Black, Red Inside
- FLUORAMICS Tufoil Lubit 8 Cleaning Agent
- WATTS LF3006 Series Dielectric Unions
- AIRMASTER FAN 18 Inch High Ventilated Curbs
- BANJO FITTINGS Spool Adapters, Polypropylene
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M38400.060.0030 Flat Washer, M6 Fits Bolt Size, Oversized, 6.5 mm I.D., 30 mm O.D.
€17.66 /pack







