FABORY M24690.080.0020 Machine Screw, 20mm Length, Property Class 4.8 Steel, M8 x 1.25mm Thread Size, 100PK | CG8EEL 54FM48
FABORY M24690.080.0020 Machine Screw, M8x1.25 Thread Size, Steel, 20 mm Lg., Std, Oval
Item: CG8EELModel: M24690.080.0020Cross Ref: 54FM48
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Class Class 4.8
Drive Phillips
Drive Size #4
Drive Type Phillips
Fastener Length 20 mm
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell B71-B99
Head Angle 90°
Head Dia. 15.8 mm
Head Height 6.65 mm
Head Type Oval
Length 20 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Steel
Material Grade/class 4.8
Rockwell Hardness B71 to B95
Screw Size M8
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 60900 psi
Thread Fit 6G
Thread Pitch 1.25 mm