FABORY M24690.080.0030 Machine Screw, 30mm Length, Property Class 4.8 Steel, M8 x 1.25mm Thread Size, 100PK | CG8EEN 54FM50
FABORY M24690.080.0030 Machine Screw, M8x1.25 Thread Size, Steel, 30 mm Lg., Std, Oval
Item: CG8EENModel: M24690.080.0030Cross Ref: 54FM50
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Phillips
Drive Size #4
Drive Type Phillips
Fastener Length 30 mm
Head Angle 90°
Head Dia. 15.8 mm
Head Height 4 mm
Head Type Oval
Head Width 14.5 mm
Length 30 mm
Rockwell Hardness B71 to B95
Screw Size M8
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 60900 psi
Thread Fit 6G
Thread Length 30 mm
Thread Pitch 1.25 mm