FABORY M07080.080.0035 Socket Head Cap Screw, 35mm Length, M8 x 1.25 Thread Size, Class 8.8, 100PK | CG8DNF 53GG69
FABORY M07080.080.0035 Socket Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, Low, 35 mm Lg., 5 mm Head Ht., Plain
Item: CG8DNFModel: M07080.080.0035Cross Ref: 53GG69
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 7984
Display Qty 100
Drive Size 5 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C22-C32
Head Dia. 13 mm
Head Height 5 mm
Head Type Low Profile Standard
Length 35 mm
Material Type Steel
Min. Tensile Strength 800 MPa
Min. Thread Length 22 mm
Minimum Thread Length 22 mm
Screw Length 35 mm
Standard DIN 7984
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 22 mm