FABORY M07080.050.0040 Socket Head Cap Screw, 40mm Length, M5 x 0.80 Thread Size, Class 8.8, 100PK | CG8DMY 53GG60
FABORY M07080.050.0040 Socket Head Cap Screw, M5x0.8 Thread Size, Low, 40 mm Lg., 3.5 mm Head Ht., Pln
Item: CG8DMYModel: M07080.050.0040Cross Ref: 53GG60
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Class Class 8.8
Combined Material & Grade Class 8 Steel
Dimensional Standards Din 7984
Display Qty 100
Drive Size 3 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C22-C32
Head Dia. 8.5 mm
Head Height 3.5 mm
Head Type Low Profile Standard
Length 40 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8
Material Type Steel
Min. Tensile Strength 800 MPa
Min. Thread Length 16 mm
Minimum Thread Length 16 mm
Screw Length 40 mm
Standard DIN 7984
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 16 mm