FABORY M04161.100.0090 Hex Head Cap Screw, M10 x 1 Thread Size, Class 10.9, 50PK | CG8DKN 38CU84
FABORY M04161.100.0090 Hex Head Cap Screw, M10x1 Thread Size, Steel, 90 mm Lg., 6.4 mm Head Ht., Fine
Item: CG8DKNModel: M04161.100.0090Cross Ref: 38CU84
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 90 mm
Hardness Rockwell C32
Head Height 6.4 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 17 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 90 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 26 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 26 mm
Overall Length 90 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 150800 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 26 mm