FABORY M01061.100.0045 Hex Head Cap Screw, M10 x 1 Thread Size, Class 8.8, 50PK | CG8BVK 38CH37
FABORY M01061.100.0045 Hex Head Cap Screw, M10x1 Thread Size, Steel, 45 mm Lg., 6.4 mm Head Ht., Fine
Item: CG8BVKModel: M01061.100.0045Cross Ref: 38CH37
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 45 mm
Hardness Rockwell C22
Head Height 6.4 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 17 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 45 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 26 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 26 mm
Overall Length 45 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 26 mm