FABORY M04161.100.0050 Hex Head Cap Screw, M10 x 1 Thread Size, Class 10.9, 50PK | CG8DKJ 38CU80
FABORY M04161.100.0050 Hex Head Cap Screw, M10x1 Thread Size, Steel, 50mm Lg., 6.4mm Head Ht., Fine, Class 10.9
Item: CG8DKJModel: M04161.100.0050Cross Ref: 38CU80
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Class 10.9
Drive Hex
Fastener Length 50 mm
Finish Black Oxide
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C32
Head Height 6.4 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 17 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 50 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 10.9
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 26 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 26 mm
Overall Length 50 mm
Rockwell Hardness Hrc32
Standard DIN 960
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 150800 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 26 mm