FABORY M01230.040.0060 Hex Head Cap Screw, M4 x 0.70 Thread Size, Class 8.8, 100PK | CG8CLN 38CM37
FABORY M01230.040.0060 Hex Head Cap Screw, M4x0.7 Thread Size, Steel, 60mm Lg., 2.8mm Head Ht., Coarse
Item: CG8CLNModel: M01230.040.0060Cross Ref: 38CM37
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 60 mm
Hardness Rockwell C22
Head Height 2.8 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 7 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 60 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 60 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 60 mm
Overall Length 60 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 60 mm