FABORY M01230.040.0016 Hex Head Cap Screw, M4 x 0.70 Thread Size, Class 8.8, 100PK | CG8CLJ 38CM33
FABORY M01230.040.0016 Hex Head Cap Screw, M4x0.7 Thread Size, Steel, 16mm Lg., 2.8mm Head Ht., Coarse, Yellow Zn Plated
Item: CG8CLJModel: M01230.040.0016Cross Ref: 38CM33
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Class 8.8
Drive Hex
Fastener Length 16 mm
Finish Zinc Yellow
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 2.8 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 7 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 16 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8.8
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 16 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 16 mm
Overall Length 16 mm
Rockwell Hardness Hrc22
Standard DIN 933, ISO 4017
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 16 mm