FABORY M01230.040.0025 Hex Head Cap Screw, M4 x 0.70 Thread Size, Class 8.8, 100PK | CG8CLL 38CM35
FABORY M01230.040.0025 Hex Head Cap Screw, M4x0.7 Thread Size, Steel, 25mm Lg., 2.8mm Head Ht., Coarse
Item: CG8CLLModel: M01230.040.0025Cross Ref: 38CM35
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 25 mm
Head Type Hex
Head Width 7 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 25 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 25 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 25 mm
Overall Length 25 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 25 mm