FABORY M01210.220.0100 Hex Head Cap Screw, M22 x 2.50 Thread Size, Class 8.8, 5PK | CG8CEM 38CK95
FABORY M01210.220.0100 Hex Head Cap Screw, M22x2.5 Thread Size, Steel, 100 mm Lg., 14 mm Head Ht., Coarse
Item: CG8CEMModel: M01210.220.0100Cross Ref: 38CK95
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Class 8.8
Drive Hex
Fastener Length 100 mm
Finish Zinc Plated
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C23
Head Height 14 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 32 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 100 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8.8
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 100 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 100 mm
Overall Length 100 mm
Rockwell Hardness Hrc23
Standard DIN 933
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 100 mm